„Karciak” – stolik do gry w karty

Opublikowano: 1 czerwca 2015

„Karciak” – stolik do gry w karty, wyrób rzemieślniczy, wykonany z drewna mahoniowego, k. XIX wieku. Blat rozkładany o falistych krawędziach, wyłożony suknem zielonym, mocowany na zawiasach. Blat stolika wsparty jest na czterech kanelowanych nogach w formie kolumn ozdobnych, w zwieńczeniu i u podstawy zdobionych snycerką w formie wolich oczu i głowic korynckich.

Ciekawa jest historia nabycia przez muzeum tego eksponatu. Zimą 1997 roku mieszkanka Tomaszowa zgłosiła się do nas z propozycją obejrzenia „nietypowego” jak nazwała stolika. Znalazła go wśród niepotrzebnych, różnych sprzętów wyniesionych do altany znajdującej się na letniej działce. Stolik był mocno uszkodzony. Zarówno czas jak i człowiek nie obszedł się z nim właściwie. Stolik miał dwa wyjścia: albo trafić do muzeum, albo stać się materiałem opałowym. Dzięki świadomości właścicielki obiektu która zgłosiła jego znalezienie, dziś po zabiegach konserwatorskich, możemy oglądać eksponat i mówić o jego dawnej świetności i roli jaką spełniał w XIX wieku.

Stolik można traktować jako Konsolę przyścienną na czterech kanelowanych nogach w formie kolumn, będącą jednocześnie rozkładanym stoliczkiem. Po rozłożeniu odgrywał już tylko jedną rolę, służył do gry w karty, stąd nazwa „karciak”.

Grażyna Srebrzyńska

Dział sztuki