Zegar kominkowy z rzeźbą Józefa Piłsudskiego

Opublikowano: 1 grudnia 2018

Dobiega końca rok 2018 który wieńczy obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W grudniowym zabytku m-ca przedstawiam zegar kominkowy, z rzeźbą Józefa Piłsudskiego.

J. Piłsudski naczelnik państwa (1918 – 1922), Marszałek Polski (1920), bohater narodowy. Przedstawiany na znaczkach i medalach. Pisano o Nim książki, wydawano albumy, malowano portrety, stawiano pomniki, wykonywano rzeźby, etc. etc. Rzemieślnicy zajmujący się zegarmistrzostwem łączyli te dwa symbole: czasu i wolności.

Przedstawiony obiekt muzealny, zegar kominkowy jest wyrobem rzemieślniczym. Datowany na początek XX wieku. Wykonany ze stopu: cyny, żelaza i miedzi. Postać Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiona jest en pied (w całości), w pozycji siedzącej na swojej Kasztance. J. Piłsudski w prawej ręce trzyma buławę – symbol władzy,  w lewej, lejce wykonane z rzemienia. Figury Marszałka i Jego konia umieszczone są na cokole z profilu, w stosunku do cyferblatu. Cyferblat zwieńczony pierścieniem o ozdobnym grawerze dookoła.  Umocowany jest wypukle w centralnej części cokołu. Tarcza zegara jest jasna w kolorze ecru. Cyfry arabskie, podwójnie znakowane ( od 1 do 12 i od 13 do 24). Na tarczy w ośmioramiennej gwieździe, widoczna jest litera „J” a nad nią, w półkolu napis: UNGHANS ( „JUNGHANS”). Po obu stronach tarczy zegara widoczne pionowe, symetryczne żłobienia/profile na cokole. Obiekt pozyskano do działu drogą zakupu, w czerwcu 2002 roku. Zegar prezentowany był wielokrotnie na wystawach czasowych.

Grażyna Srebrzyńska – dział sztuki

mts.JPG