Znalezisko nr 2. Fragment miasta

Opublikowano: 1 czerwca 2020

Znalezisko nr 2. Fragment miasta – obraz Ryszarda Kustrzyńskiego, polskiego malarza którego aktywność twórcza przypada na II poł. XX w. i początek XXI w.

Ryszard Kustrzyński (1932 – 2005). Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego). Dyplom uzyskał w 1957 roku. Od 1956 roku pracował w Muzeum Sztuki i Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Był wykładowcą historii sztuki w łódzkim Liceum Plastycznym. W roku 1961 przeprowadził się do Tomaszowa Mazowieckiego i rozpoczął aktywną działalność na płaszczyźnie życia społeczno-kulturalnego Tomaszowa. (więcej na ten temat: Wirtualna Galeria Malarstwa, R Kustrzyński).

Był artystą wszechstronnym, pozostawił bardzo bogaty dorobek artystyczny.

Obraz Znalezisko nr 2. Fragment miasta jest jednym z kilkunastu obrazów autorstwa Ryszarda Kustrzyńskiego, które znajdują się w zbiorach działu sztuki Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Powyższy obraz datowany jest na II poł. XX w. Na podstawie opisu w karcie katalogu naukowego wnioskować można, że przedstawiony fragment miasta odnosi się do Tomaszowa Maz. Charakterystyczną cechą obrazu jest zastosowanie techniki własnej, polegającej na wprowadzeniu do obrazów utwardzonego piasku, co wiąże się z późniejszym okresem twórczym artysty.  Wykonany jest w stonowanej, spokojnej kolorystyce z przewagą ugru, w różnych jego odcieniach.

Przedstawiony Państwu obraz, w oryginale można zobaczyć w hallu Muzeum (główne wejście).

Grażyna Srebrzyńska – dział sztuki

Znalezisko nr 2. Fragment miasta | II poł. XX w