ŻYWOT TOMASZA OSTROWSKIEGO, Ministra Rzeczypospolitej później Prezesa Senatu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, oraz Rys Wypadków Krajowych od 1763 r. do 1817. Przez Autora Pomysłów O Potrzebie Reformy Towarzyskiej, Paryż w Księgarni Polskiej , maj 1836 roku
Fragmenty:
„(…) Idźmy krok w krok, za nitką życia, tego błogiej pamięci obywatela i liczney rodziny patriarchy.
TOMASZ ADAM Z RAWITÓW OSTROWSKI urodził się w dniu 21 grudnia 1735 r. w dziedzicznej swej włości Ostrów mały, czyli Krupy zwanej, w Woiewództwie Lubelskiem. Pochodził on z starożytnej, i niegdyś w Polsce możnej familii herbu Rawicz, jak niektórzy kronikarze utrzymują, jednoszczepnej z domem w czechach znakomitym Wertsowiczów v. Ursini ; przeszło ośm wiekow temu za Bolesława Chrobrego do polski przybyłym; któremu kraj Polski winien był założenie miast celnieyszych, a nawet, iak utrzymanie Albertrandy , i miasta stołecznego Warszawy; liczył nawet między przodkami swymi w prostej linii wielu mężów, którzy zaszczytnie sprawowali urzędy Senatorów, Biskupów, dowódców woysk; wszakże sławnym był wtym rodzie w dwunastym wieku Rawicz GOWOREK Woiewoda Sandomierski: mąż prawy, waleczny w boiu, swiatły poradnik i osobisty Leszka białego przyjaciel (…)”
„(…) urodził się zatem TOMASZ OSTROWSKI w stanie majątkowej mierności; otrzymał iednak przyzwoitą u Jezuitów Lubelskich edukacyą. Ci, sami pełni rozumu, rozumnych ludzi do siebie wszelkimi środkami przyciągać umieli. Znaydując w Tomaszu Ostrowskim szczytne usposobienie do nauki i niepospolite zdolności umysłowe, obiecujące żyzny dla swej instytucyi plon, starali się uzyskać ucznia swego miłość i ufność (…)”