“Kochajmy się…”

Opublikowano: 7.09.2011

„Kochajmy się” – sceny staropolskie z epopei  Adama Mickiewicza „PAN TADEUSZ” to wystawa, którą od 26 sierpnia br. można zwiedzać w tomaszowskim Muzeum, wypożyczona  z Muzeum Lalek w Pilźnie.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostało 10 scen zaaranżowanych zgodnie z opisem w mickiewiczowskim poemacie m.in.: Inwokacja, Gospodarstwo, Grzybobranie, łowy i koncert Jankiela, uczta staropolska, spotkanie – narada Hrabiego z Gerwazym, koncert Jankiela i polonez. Jest więc dwór szlachecki, las pełen grzybów i zamek. Nad wszystkim czuwa Matka Boska Ostrobramska. Są bohaterowie epopei  w staropolskich strojach, zgodnych z opisem w poemacie. To 82 lalki wykonane ręcznie z masy ceramicznej, drewna i tkaniny w pracowni artystycznej „KASIA” działającej w Muzeum Lalek w Pilźnie. Podobnie jak w „Panu Tadeuszu”, tak i na wystawie dominuje wątek miłości – miłości między kobietą i mężczyzną, miłości do Ojczyzny, do przyrody, tradycji i obyczaju.

Pięknym dopełnieniem wystawy są wybrane wydania „Pana Tadeusza” ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim, a także zabytkowe- z Muzeum Lalek w Pilźnie. Zwiedzanie uprzyjemnia muzyka  epoki romantyzmu i fragmenty  epopei czytane przez p. Zofię Gągała – Bogaczyk  - Dyrektora Muzeum Lalek w Pilźnie i jednocześnie autorkę scenariusza tej niezwykle interesującej wystawy.

W scenerii ekspozycji realizowane będą lekcje muzealne :
„Rendez-vous z Adamem Mickiewiczem”
„PAN TADEUSZ – opowieść o Polsce o Polakach”

Wystawa „Kochajmy się…” prezentowana  będzie do 6. października 2011 r.

mgr Dorota Bill - Skorupa