Opublikowano: 16 października 2014

W piątek 10 października br. odbył się w tomaszowskim Muzeum wykład warszawskiego historyka i publicysty Pana Leszka Żebrowskiego poświęcony komunistycznemu podziemiu działającemu na ziemiach polskich w latach 1942-45.

L. Żebrowski już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zajmuję się badaniem dziejów organizacji konspiracyjnych działających w okupowanej przez Niemców Polsce.W swoich pracach badawczych szczególnie dużo miejsca poświęca historii podziemia narodowego/Narodowe Siły Zbrojne, Narodowy Związek Wojskowy/. W zakresie zainteresowań autora znajduje się także polski ruch komunistyczny w latach drugiej wojny światowej oraz działalność stalinowskiego Urzędu Bezpieczeństwa w okresie powojennym.
W bardzo emocjonalnym wystąpieniu L.Żebrowski scharakteryzował działalność Polskiej Partii Robotniczej,Gwardii Ludowej i Armii Ludowej.Główna teza wykładu oparta na wieloletnich badaniach archiwalnych autora to stwierdzenie ,że polscy komuniści działający w  latach ostatniej wojny na okupowanym terytorium polskim/w praktyce na terenie Generalnego Gubernatorstwa/byli sowiecką agenturą.Nie zajmowali się w zasadzie walką z niemieckim okupantem.Głównym ich zadaniem było niszczenie polskich organizacji niepodległościowych/AK,NSZ/ i  przygotowywanie gruntu do wprowadzenia w Polsce systemu komunistycznego, który miał być przyniesiony przez wkraczająca Armię Czerwoną i posuwające się za nią sowieckie organa bezpieczeństwa.
Ponad dwugodzinny wykład spotkał się z wielkim zainteresowaniem i  uznaniem słuchaczy.Dodatkową atrakcją dla zebranych była możliwość zakupienia książek autorstwa Pana Leszka Żebrowskiego.

mgr Andrzej Kędzierski