Opublikowano: 5 czerwca 2012

Od 25 maja w sali wystaw czasowych prezentowana jest wystawa pt.  „Zwierzęta Czarnej Afryki”. Egzotyczne zwierzęta eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Afryka to drugi co do wielkości kontynent na Ziemi. Flora i fauna jest bardzo bogata i zróżnicowana. Występuje tutaj wiele endemitów, np. żyrafa, nosorożec biały, lew, hipopotam nilowy i inne. Afrykę zamieszkuje najszybszy ssak – gepard, największy lądowy – słoń, największy ptak – struś. Na afrykańskich stepach i sawannach występuje wiele antylop, gazel i innych kopytnych. Pod względem bogactwa przyrody żaden inny kontynent nie dorównuje Afryce. Ale trzeba pamiętać o tym, że wiele gatunków jest zagrożonych wymarciem np. goryl górski, czarny nosorożec, koziorożec abisyński, antylopa adaks, oryks i inne.

Na ekspozycji pokazane są głównie ptaki i ssaki zamieszkujące sawanny, lasy, góry, pustynie. Z gadów jedynie krokodyl nilowy i wąż mamba, żyjący w tropikalnych lasach zachodniej Afryki.

Ekspozycja będzie prezentowana do 8 lipca. Zapraszamy .

mgr Ewa Przybysz