Europejskie Dni Dziedzictwa 2010 w Muzeum

Opublikowano: 10 września 2010

www.edd2010.pl

 

edd.gif

„Ostrowski – Pomysł. Tomaszów – Przemysł”

Projekt wystawienniczo – edukacyjny
obejmujący cykl wydarzeń kulturalnych, realizowanych przez
Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego,
zaplanowanych na okres od 27 sierpnia do 30 listopada 2010 r.,
włączonych w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2010,
nad którym patronat objął Marszałek Województwa Łódzkiego

Cele projektu:

 • upamiętnienie przypadającej w bieżącym roku, 180 rocznicy nadania praw miejskich Tomaszowowi Mazowieckiemu oraz 180 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego
 • propagowanie wiedzy o historii Tomaszowa, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłowych korzeni naszego miasta oraz innowacyjnych, jak na XIX wiek,  poglądów Antoniego hr. Ostrowskiego – syna założyciela Tomaszowa Tomasza hr. Ostrowskiego, pioniera przemian przemysłowych na ziemiach polskich,  pomysłodawcę i inicjatora rozwoju przemysłu włókienniczego w Tomaszowie.
 • upowszechnianie wiedzy  z zakresu  podstaw przedsiębiorczości
 • poznawanie i promocja zabytków architektury przemysłowej w Tomaszowie Mazowieckim
 • zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego.

Imprezy kulturalno – oświatowe  zatytułowane „Ostrowski – Pomysł. Tomaszów – Przemysł”, organizowane przez Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, upamiętniają bardzo istotny fragment historii i dziejów przemysłu nie tylko naszego miasta, ale także naszego województwa i Polski, czym pięknie wpisują się w temat przewodni tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce – „ Od pomysłu do przemysłu”, przyczyniając się jednocześnie do poszerzenia wiedzy  historycznej i zwiększenia poczucia  dumy, zwłaszcza lokalnej społeczności nad dokonaniami gospodarczo – społeczno – politycznymi Antoniego hr. Ostrowskiego.

 

„ Ostrowski – Pomysł. Tomaszów Przemysł” obejmuje następujące imprezy kulturalno – oświatowe:

 • „ Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego” ( 28.VIII – 10.X.2010 r.) – wystawa czasowa zorganizowana we współpracy  z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Oddziałem Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz zbiorów własnych Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim
 • „ Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego”– seminarium naukowe podczas którego wygłoszone zostaną dwa referaty ( 30.IX.2010 r. godz.12.00)
 • „ Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego”– publikacja materiałów z seminarium
 • „Ostrowski – Pomysł. Tomaszów – Przemysł.”  – zajęcia muzealne realizowane w scenerii historycznej wystawy stałej i czasowej.
 • Muzealna Szkoła Przedsiębiorczości projekt edukacyjny, mający na celu propagowanie przedsiębiorczości, poszerzanie wiedzy o historii najbliższej okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłowych korzeni  Tomaszowa oraz innowacyjności w poglądach i działaniach twórcy miasta – Antoniego hr. Ostrowskiego i pogłębianie poczucia tożsamości lokalnej. Program  jest adresowany do trzech grup beneficjentów: uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, realizowany  będzie we współpracy z wybranymi tomaszowskimi zakładami przemysłowymi uczelniami wyższymi. W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące działania:
  • „Ostrowski – Pomysł. Tomaszów – Przemysł” – wykład i zajęcia warsztatowe poświęcone dziejom miasta, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Antoniego hr.Ostrowskiego i tomaszowskiego przemysłu  jako ważnego miastotwórczego czynnika
  • „Przedsiębiorczość dawniej i dziś” wykład i warsztaty z zakresu przedsiębiorczości
  • wizyty studyjne – prezentacje firm wpisujących się w historię i rozwój tomaszowskiego przemysłu
  • „Specyficzny rodzaj przedsiębiorstwa – Muzeum” – wykład i zajęcia warsztatowe
  • „Odkryj przemysłowy Tomaszów. W poszukiwaniu Skarbu Ostrowskich„-  gra terenowa
  • „Muzealna Szkoła Przedsiębiorczości” projekty stworzone przez grupy docelowe: gry strategicznej, komiksu lub plakatu

 

Harmonogram imprez kulturalnych planowanych  przez Muzeum
w Tomaszowie Mazowieckim

w ramach obchodów
Europejskich Dni Dziedzictwa 2010:

Lp. Termin Tytuł Forma
1. 28.VIII – 10.X.2010 r.

„Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego”

Wystawa czasowa

2. 30.IX.2010 r.

„Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego”

Seminarium naukowe( 2 wykłady)

3. 30.IX.2010 r.

„Rodzina Ostrowskich i miasto Tomaszów Mazowiecki w dobie Powstania Listopadowego”

Publikacja materiałów
z seminarium naukowego

4. 27.IX – 10.X. 2010 r.

„Ostrowski – Pomysł. Tomaszów – Przemysł.

Wykład w scenerii wystawy czasowej

5. 27.IX – 26.XI.2010 r.

Muzealna Szkoła Przedsiębiorczości

Projekt edukacyjny obejmujący:
wykłady i  zajęcia warsztatowe,  wizyty studyjne

Gra terenowa

Warsztaty -Projekt  gry, komiksu lub plakatu

Koordynator projektu:

Mgr Dorota Bill – Skorupa

Zobacz również

Tomaszowianie – ofiary zbrodni katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 r. stalinowskie NKWD dokonało mordu na co najmniej 21 768...
Więcej

Partnerzy

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Koło Filatelistyczne Kalejdoskop Kulturalny Reymont Moniuszko Park Rodego Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny

Kontakt

Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego

ul. POW 11/15 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Godziny otwarcia
Pon. nieczynne dla zwiedzających
Wt. 11:00 - 15:00
Śr. 11:00 - 15:00
Czw. 11:00 - 15:00
Pt. 10:00 - 15:00
Sob. 11:00 - 15:00
Niedz. 11:00 - 15:00
Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 16:00
Bilety na wystawy stałe
Bilet wstępu normalny 8,00 zł/os.
Bilet wstępu ulgowy 4,00 zł/os.
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 3,00 zł/os.
Dzieci do lat 7 (zwiedzanie indywidualne) wstęp bezpłatny
Sobota wstęp bezpłatny