„Fabryczny Tomaszów – dzieje przemysłu”

Opublikowano: 3 lutego 2020

W piątek 31 stycznia 2020 r. odbyło się w naszym Muzeum kolejne „Spotkanie z historią i nie tylko…” pod hasłem „Fabryczny Tomaszów – dzieje przemysłu”.

Witając zebranych Dyrektor Muzeum Dorota Bill-Skorupa przytoczyła fragment „Topografii pamięci” – wspomnień Joanny Kulmowej (1928-2018), wybitnej polskiej poetki pochodzącej z rodziny tomaszowskich fabrykantów – Landsbergów.

Następnie wykład wprowadzający do tematu wygłosił dr Daniel Warzocha, asystent działu historyczno-numizmatycznego. Z kolei swoimi wspomnieniami i ciekawostkami na temat tomaszowskich fabryk podzielili się ich wieloletni pracownicy, dziś aktywnie działający w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum i Towarzystwie Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Zygmunt Dziedziński i Sławomir Fałek mówili o Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu – późniejszych Zakładach Włókien Chemicznych „Chemitex-Wistom”, zaś Jan Rybak o Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Pilica”.

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie tomaszowian. Przemysł odgrywał w przypadku Tomaszowa podstawową rolę miastotwórczą, a historia fabryk łączy się z osobistym sentymentem wielu mieszkańców, którzy związali z nimi dziesiątki lat aktywności zawodowej. Reprezentowane były więc różne pokolenia – od seniorów, których pamiętają czasy świetności przemysłowego Tomaszowa, do młodzieży szkolnej, która pragnie znać dzieje swego miasta.

Spotkanie zakończyło kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Fabryczny Tomaszów – dzieje przemysłu”, podczas którego wyświetlany był film dokumentalny „Śladami przeszłości”.

dr Daniel Warzocha

asystent działu historyczno-numizmatycznego