Opublikowano: 7 czerwca 2011

Nasze Muzeum od pięciu lat włącza się w Europejską Noc Muzeów bezpłatnie udostępniając swoje wnętrza zwiedzającym w godzinach wieczornych i nocnych. Podobnie jak inne placówki muzealne, oprócz wystaw stałych i czasowych, przygotowaliśmy dla naszych gości, wiele atrakcji podzielonych na dwa bloki tematyczne – militarny i artystyczny.

Blok militarny

Diorama historyczna prezentująca umundurowanie, uzbrojenie oraz oporządzenie żołnierskie z okresu II wojny światowej przygotowana przez kilkunastu członków tomaszowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „BATALION TOMASZÓW”

Przejazd kolumny zabytkowych pojazdów wojskowych na trasie: Muzeum – ulicami: św. Antoniego, Malowicka, Strzelecka – poniemiecki schron bojowy z lat wojny przy ul. Strzeleckiej ( udostępniony przez Stowarzyszenie LABIRYNT) – Muzeum.
Kolumnę tworzyły następujące pojazdy:

• niemiecki transporter opancerzony ROSI ( własność: Muzeum),
  • replika rozpoznawczego niemieckiego samochodu pancernego ( własność: G. Grad i S. Klimowicz),
  • samochód terenowy UAZ prod. radzieckiej ( własność: Stowarzyszenie LABIRYNT),
  • samochód FIAT 125p w barwach Milicji Obywatelskiej ( własność: GRH odtwarzającej MO z lat Polski Ludowej),
  • kilka motocykli produkcji niemieckiej i radzieckiej ( własność : Stowarzyszenie WETERAN)

Blok artystyczny

Podsumowanie eliminacji wstępnych do Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. ” Moja Przygoda w Muzeum”

Podsumowanie III Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego na Wykonanie Kompozytorów Polskich zorganizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim połączone z koncertem laureatów

„Taneczna niespodzianka” – Wojciech Białkowski – uczeń klasy III Szkoły Podstawowej Nr 12 jako Michael Jackson ( prezentacja nagrodzona Grand Prix w tegorocznym konkursie Mini Playback Show )

Pokaz tańca sportowego w wykonaniu tancerzy Klubu Sportowego ASTER

„Cezar i Kleopatra” – spektakl przygotowany specjalnie na tegoroczną Noc Muzeów przez uczniów Gimnazjum Nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim pod kierunkiem p.Elżbiety Wilczyńskiej i p. Hannny Szczepańskiej

„Przeboje angielskie” – koncert zespołu el FUEGO z Klubu Wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, przygotowany pod kierunkiem p. Katarzyny Borowskiej

” Sen lalkarza” – spektakl  w wykonaniu amatorskiego teatru TRZCINA, wyreżyserowany przez Karinę Górę na podstawie książki Christophera Shennana.” „To historia plastycznej podróży do – pozornie  nierealnego – świata lalek, która pozwala zobaczyć ukryte w nas słabości i odkryć prawdę stworzenia przepełnioną troską, miłością i bezpieczeństwem, czyli wszystkim tym, czego brakuje nam na co dzień w szalonym pędzie dzisiejszego świata” – tak o tym niezwykle pięknym widowisku, łączącym ruch, muzykę i światło,opowiada Barbara Przybysz – opiekun ” młodych artystów” z TRZCINY.

Cieszy fakt, że tomaszowska Noc Muzeów wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta i Tomaszowianie chętnie nas tego wieczoru odwiedzają. Z roku na rok frekwencja podczas Nocy Muzeów wzrasta. W tym roku odwiedziło nas 1350 osób ( tyle wydano bezpłatnych biletów wstępu). Jest to dla nas ogromna radość, satysfakcja oraz motywacja , by program przyszłorocznej Nocy był jeszcze bardziej atrakcyjny.

Dyrektor i pracownicy Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego wyrażają podziękowania za pomoc i współudział w organizacji i przebiegu tegorocznej Nocy Muzeów :

Powiatowej Komendzie Policji w Tomaszowie Mazowieckim
Komendzie Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim
Komendzie Związku Harcerstwa Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim
Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim
Wydziałowi Kultury Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Grupie Rekonstrukcji Historycznej: „ BATALION TOMASZÓW”
Stowarzyszeniu LABIRYNT
Stowarzyszeniu WETERAN
Prywatnym Kolekcjonerom
Państwowej Szkole Muzycznej
Towarzystwu Przyjaciół Muzeum