Opublikowano: 23 października 2009

„Kobiety w Biblii” – to wystawa prezentująca bogatą galerię kobiet opisywanych w Piśmie Świętym, utrwalonych w malarstwie, rzeźbie i tkaninie.

Oprócz najbardziej znanych – Ewy z Edenu i Maryi – matki Chrystusa, jest m.in.: Sara, Rebeka, Debora, Estera oraz kobiety przebywające blisko Chrystusa – Elżbieta i Maria Magdalena. Każda niezwykle interesująca, każda inna, każda warta uwagi.
Ekspozycja ma na celu pokazanie, że w historii ludu Bożego, w historii zbawienia, wbrew pozorom, kobiety odgrywały niezwykle ważne role, i to bez względu czy sprawowały władze królewską, czy sędziowską, czy były grzesznicami czy matkami.

Poprzez opisy sylwetek kobiecych, ich postępowania , poznajemy nie tylko historię Izraela i życie Chrystusa, ale także krąg kulturowy, zasady moralne i etyczne oraz obowiązujące wówczas prawo.

Oprócz ikonografii, przedstawione są na wystawie różnorodne wydania Pisma Świętego – zabytkowe i współczesne, w języku polskim, językach oryginalnych, europejskich i orientalnych. Całość uzupełniają scany zdjęć i cytaty z Biblii.

Wystawa prezentowana będzie do 29 listopada br.

mgr Dorota Bill – Skorupa

Dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego dziękuje Zarządowi ZPW Tomtex S.A. za stałe wspieranie muzealnej działalności oraz pomoc w aranżacji wystawy czasowe ” Kobiety w Biblii”