Mistrzowie Tradycji – Sztuka Ludowa Twórców OP STL w 40-lecie działalności

Opublikowano: 27 września 2016

Dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, opiekun działu etnograficznego oraz Prezes Oddziału Piotrkowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych serdecznie zapraszają na wystawę pt. Mistrzowie Tradycji – Sztuka Ludowa Twórców OP STL w 40-lecie działalności. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów działu etnograficznego Muzeum oraz prywatnych kolekcji twórców ludowych zrzeszonych w OP STL.
Wystawa prezentuje tradycyjne dyscypliny sztuki ludowej, takie jak: kowalstwo, plecionkarstwo, tkactwo, garncarstwo, plastykę papierową i obrzędową, rzeźbę, stroje, hafty i koronki. Przedstawione zostały prace najzdolniejszych współcześnie działających twórców ludowych z regionów rawskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego i brzezińskiego. Ekspozycja jest podsumowaniem 40 lat pracy twórców ludowych zrzeszonych w OP STL oraz zachętą dla młodych, prężnie działających twórców do kultywowania tradycyjnego rzemiosła.

Wystawę w tomaszowskim Muzeum będzie można oglądać od 16 IX do 21 X 2016 r.

Finisaż wystawy 21 października, połączony z Jubileuszem 40-lecia OP STL

Oddział Piotrkowski Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Tomaszowie Mazowieckim został powołany w 1976 r. przez Mirosławę Jastrzębską, starszego kustosza działu etnograficznego w Muzeum w Tomaszowie Maz. Etnografka, prowadziła wieloletnie badania terenowe w zakresie obrzędowości i sztuki ludowej regionów rawsko – opoczyńskiego i brzezińskiego. Stowarzyszenie jest organizacją twórców uprawiających tradycyjne dyscypliny sztuki ludowej i folkloru. Jego celem jest twórcze kultywowanie tradycji sztuki ludowej i folkloru oraz reprezentacja twórców na terenie Polski. Swoje priorytety realizuje poprzez inspirowanie współczesnej twórczości ludowej tradycyjnym wzornictwem. Obecnie na terenie działań OP STL działa 37 zrzeszonych twórców ludowych z regionów: rawskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego i brzezińskiego.

mistrzowie.jpg