Powstanie Styczniowe w dokumentach i eksponatach. 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Opublikowano: 15 marca 2013

Dla uczczenia doniosłej 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Muzeum tomaszowskie wspólnie z Oddziałem Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz. przygotowało wystawę zatytułowaną „Powstanie Styczniowe w dokumentach i eksponatach. 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego”.

W celu pogłębienia wiedzy o tak istotnym wydarzeniu z historii Polski, jakim było Powstanie Styczniowe Muzeum zorganizowało sesję naukową p.t.”Za Wolność, Równość, Braterstwo”, która odbyła się 7 lutego 2013 r. Na program sesji złożyły się referaty: prof. Jarosław Kita, Postawy polityczne społeczeństwa Królestwa Polskiego wobec Powstania Styczniowego, prof. Krzysztof Tomasz Witczak, Udział tomaszowian w Powstaniu Styczniowym, prof. Marek Dutkiewicz, Służba zdrowia Powstania Styczniowego-organizacja i umundurowanie, dr Andrzej Wróbel, Powstanie Styczniowe w Powiecie Rawskim i w Tomaszowie Maz., mgr Maciej Hubka, Źródła do dziejów Powstania Styczniowego 1863 r. w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. Oddział w Tomaszowie Maz., mgr Andrzej Kędzierski, Weterani Powstania Styczniowego w Drugiej Rzeczpospolitej.

W/w referaty zostały opublikowane w książce „Za Wolność, Równość, Braterstwo. 150 rocznica Powstania Styczniowego”.

Tekst mgr Andrzej Kędzierski.

Publikację można zakupić w tomaszowskim Muzeum.

powstanie-styczniowe-150.jpg