„Toruńskie Pierniki” w tomaszowskim Muzeum

Opublikowano: 24 stycznia 2012

To niezwykle interesująca wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, która  eksponowana jest w nietypowej formie –  została umieszczona w stylizowanej drewnianej kodze – żaglowcu handlowym, pływającym po Morzy Bałtyckim i Północnym do XVI wieku, nawiązując w ten sposób do średniowiecznych dziejów toruńskiego handlu i rzemiosła.

Wystawa „ opowiada” o dawnym rzemiośle, o toruńskim przemyśle piernikarskim, o procesach wytwarzania pierników jadalnych i ozdobnych, o wykorzystywanych surowcach i ich pochodzeniu.
Piękne, oryginalne , drewniane formy piernikowe, naczynia, pamiątki cechowe,  przedmioty związane z dawnym handlem, rekonstrukcja dawnej piekarni, sprzęty należące do wyposażenia sklepu sprzed 100 lat, druki reklamowe, rysunki, projekty, zdjęcia oraz pokazy wypieku pierników ozdobnych,   przenoszą zwiedzającego w przeszłość, dzięki czemu możne poznać XIX wieczny przemysł  i handel, a także działalność największej współczesnej Fabryki Cukierniczej „ Kopernik” S.A. Toruniu, która jest sponsorem wystawy.

Gorąco zachęcamy do zwiedzania wystawy, której wieloaspektowość tematyczna stanowić może dopełnienie wiedzy i  szkolnych  programów edukacyjnych, natomiast dla rodzin – wspaniały sposób spędzenia  wolnego czasu.
W scenerii  ekspozycji realizowane będą lekcje oraz warsztaty muzealne adresowane do różnych grup wiekowych.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego od 7 lutego do 9 kwietnia 2012 r.

Ceny biletów wstępu

• „ Świat toruńskiego Piernika” – zwiedzanie wystawy ( 2 zł./os.)
  • „ W Muzealnej Piernikarni” – warsztaty muzealne obejmujące wykład ” Dzieje Piernika i nie tylko…”,   zwiedzanie wystawy i wypiek pierników ( 5 zł./os.)

piernik.jpg