Wernisaż Malarstwa Romana Kochanowskiego i Gloria Artis dla Józefa Panfila

Opublikowano: 2.08.2018

Okres wakacji to czas urlopów i wypoczynku. Po krótkiej przerwie powracamy do wydarzeń kulturalnych, o których informujemy na muzealnej stronie www.

Nie tak dawno ważnym wydarzeniem muzealnym był wernisaż malarstwa Romana Kochanowskiego, wybitnego polskiego pejzażysty przełomu XIX/XX w. Podczas wernisażu mogliśmy wysłuchać wykładu p. Katarzyny Posiadały nt. twórczości i życia Romana Kochanowskiego.

Wernisaż był również okazją do świętowania niezwykłego wydarzenia dotyczącego drugiego mistrza pejzażu XX/XXI wieku Józefa Panfila.

W przeddzień wernisażu malarstwa Romana Kochanowskiego, 12 lipca (czwartek) znakomity polski malarz Józef Panfil odebrał z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis  - w dziedzinie sztuk wizualnych. Serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni, że Gloria Artis dla wybitnych przedstawicieli polskiej kultury powędrowała do Tomaszowa/Smardzewic.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

20180712_glinski_gloria.JPG
Na zdj. Józef Panfil (czwarty od prawej, pierwszy rząd)

20180712_glinski_glorie9.JPG
Na zdj. Józef Panfil odbiera srebrny medal Gloria Artis

img_2370.JPG
Na zdj. Józef Panfil odbiera srebrny medal Gloria Artis

Józef Panfil od zawsze związany jest z Tomaszowem, bo tutaj w 1958 r. się urodził i ze Smardzewicami, bo tam mieszka i maluje w swojej pracowni.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Łodzi. Uprawia malarstwo olejne i rysunek. Tematy Jego prac są zaskakująco zwykłe i proste maluje pejzaże o misternych wymiarach, portrety i martwe natury, ale najchętniej obcuje z zabytkową architekturą. Pragnie zatrzymać, uratować świat który ginie. Jak ścisły jest związek Panfila z duchem czasu, który mija bezpowrotnie i którego chce zatrzymać na dłużej, na płótnie, mówią o tym Jego obrazy.
Dla Józefa Panfila, niezwykle ważną rzeczą w malarstwie jest kompozycja obrazu do której przywiązuje ogromną uwagę, twierdzi że „ jest to zasługa łódzkiej szkoły i pewnej dyscypliny formalnej, jaką mi tam wpojono”
Już wkrótce tomaszowskie muzeum będzie prezentować w sali wystawowej obrazy Józefa Panfila. Będziemy o tym wydarzeniu artystycznym Państwa informować na bieżąco.

Grażyna Srebrzyńska – dział sztuki