Wystawa „Świat zmysłów”

Opublikowano: 31 października 2016

Zobacz- posłuchaj- dotknij- powąchaj ! – to hasła przewodnie wystawy czasowej, która od 26 października br jest prezentowana w tomaszowskim Muzeum.

Ekspozycja zatytułowana „Świat Zmysłów” przygotowana została przez Uniwersytet Jagielloński Muzeum Collegium Maius w Krakowie. Wystawa ma charakter interaktywny, tzn. tematyka wystawy jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza (tzw. stanowiska hands-on). Jej celem, jak twierdzi jej kurator dr Maciej Kluza, jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i  fizycznych podstaw działania narządów zmysłów,  zachęcenie do aktywności, do eksperymentowania, a obiektem  doświadczeń jest sam eksperymentator.

Wystawa została podzielona  na trzy części : „Poznać zmysły”, „Mono-Stereo” i „Oszukać zmysły”. W pierwszej  części wyjaśnione są reakcje organizmu człowieka na różne bodźce, budowa oka i ucha. Można również sprawdzić jak działa zmysł dotyku oraz  węchu. Druga część wystawy udowadnia, że organizm człowieka to „urządzanie typu stereo”. Ostania, prezentuje iluzje optyczne i akustyczne. Udowadnia, że nasz mózg potrafi nas oszukać. Prezentuje eksperymenty związanym ze współdziałaniem zmysłów.
Wystawa adresowana jest do wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Ekspozycję można zwiedzać  do 7 grudnia br. codziennie w godzinach 10.00 – 15.45 piątki 10.00 – 19.00. Cena biletu wstępu: 5,00 zł./os.

Zapraszamy!

swiat-zmyslow2.jpg