„Muzeum bez tajemnic”, zajęcia warsztatowe, adresowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, mające na celu zapoznanie z placówką i jej specyfiką działania. Podczas spotkania uczestnicy (w zależności od wieku) poznają wystawy stałe i czasowe, „wcielają” się w rolę muzealników opisując (rysując) zabytki, odnajdując je na podstawie zdjęć lub nazw na wystawach stałych, rozwiązując zadania i quizy, układając puzzle, /180min./.

„Pociąg do kultury” zajęcia warsztatowe (120 min.), adresowane do uczniów szkół podstawowych, podczas których wyjaśnione zostaje znaczenie słowa „ kultura”, jego wieloaspektowość i wpływ na rozwój cywilizacji. Uczestnicy poznają różne rodzaje instytucji kultury i ich specyfikę działalności, ze szczególnym uwzględnieniem placówek kultury istniejących w naszym mieście. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi mającymi na celu oprócz poszerzania wiedzy, rozwijanie inwencji twórczych i umiejętności aktywnego słuchania i obserwacji. Warsztaty urozmaicone są zabawami ruchowymi, zagadkami, rebusami, grą edukacyjną i krzyżówką.

Muzeum – Muzealia – Muzealnik – zajęcia mają na celu przybliżenie muzeum, muzealiów, dziejów muzealnictwa oraz pracy muzealnika. Uczestnicy zajęć po części teoretycznej wzbogaconej prezentacją multimedialną, wcielają się w rolę muzealników – kuratorów autorsko przygotowanej wystawy czasowej.

Pon. Nieczynne