„Duch lasów” i „Echo leśne”

Opublikowano: 1 czerwca 2017

Rok 2017 to rok jubileuszowy dla Muzeum. Powstanie tej wspaniałej „świątyni sztuki”, w której odnajdujemy całą historię miasta i regionu, zawdzięczamy niezwykłej postaci prof. Tadeusza Seweryna.

Prof. Tadeusz Seweryn (1894 -1975),etnograf, malarz, grafik, muzeolog i badacz sztuki ludowej.

Studiował równolegle historię sztuki, literaturę i prawo, na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, u takich mistrzów jak Pankiewicz, Mehoffer, Weiss.

W 1927 roku założył Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Do 1929 roku był związany z seminarium nauczycielskim w Tomaszowie Mazowieckim, prowadził badania terenowe, założył Koło Krajoznawcze. Poza pracą etnografa, Tadeusz Seweryn tworzył obrazy olejne, akwarele i drzeworyty.

90 lat temu za sprawą Pana profesora, tomaszowskie Muzeum rozpoczęło swoją działalność naukowo – badawczą, jak i wystawienniczą. Powołał do życia placówkę, która po dzień dzisiejszy, idzie z duchem czasu. Po niżej prezentuję dwie prace graficzne, wykonane przez Tadeusza Seweryna. Pierwsza z nich to „Duch lasów” i druga „Echo leśne”. Obie prace zostały wykonane w 1929 roku, w technice drzeworytu. Wymiary prac: wys. 26 cm x szer. 20 cm. Muzeum pozyskało grafiki w darze od córki autora w 1977 roku. Są to jedyne prace T. Seweryna które znajdują się w zbiorach działu sztuki.

W następnym spotkaniu „najciekawszy zabytek miesiąca” (grudzień) – na zakończenie roku jubileuszowego Muzeum, przedstawię jedną z prac łódzkiego artysty, będzie to rzeźba przedstawiająca popiersie, profesora Tadeusza Seweryna.

Grażyna Srebrzyńska – dział sztuki

duch1.jpg