Sarna (Capreolus capreolus) pospolity ssak parzystokopytny z rodziny jeleniowatych. W gwarze myśliwskiej samica to koza, samiec kozioł, młode to koźlęta. W drugiej połowie maja koza rodzi 1-2 koźląt . Młode zaraz po urodzeniu ważą około kilograma. Na ich futrze widać białe kropki ułożone przeważnie w 3, 4 rzędy, które utrzymują się przez 1,5 miesiąca. Przez pierwsze dni leżą bez ruchu, czekając na karmienie, jedynym odruchem w obliczu niebezpieczeństwa jest przylgnięcie do podłoża w bezruchu. Odruch ucieczki pojawia się dopiero w wieku ok. 2 tygodni, kiedy koźlęta są już sprawne fizycznie. Koza pozostawia je w ukryciu, przychodząc do nich tylko w porach karmienia. Koźlęta nie mają swojego zapachu. W pierwszym tygodniu życia ich wyłącznym pokarmem jest mleko matki. Od drugiego tygodnia skubią coraz więcej roślin. Usamodzielniają się jesienią, ale często pozostają z matką do następnej wiosny.
UWAGA! Nie głaszcz młodych koźląt!!! Głaskając je zostawiasz na nich swój zapach. Może się to skończyć odrzuceniem przez matkę. Odrzucone koźlęta nie są w stanie same przeżyć, są łatwym łupem dla drapieżników, zdziczałych psów.
Zapamiętaj !!! Koza karmi koźlęta przez ok. 3 miesiące. Młode przy swej matce pozostają przez cały rok, a czasami i dłużej.