Opublikowano: 24 marca 2014

W dniu 21 marca br. w tomaszowskim Muzeum miały miejsce obchody 220.rocznicy wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Naczelnika Insurekcji stojącym na tomaszowskim Placu nazwanym także Jego imieniem. W delegacji składającej hołd Naczelnikowi z 1794 roku udział wzięli dyrektorzy: I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Tomaszowie Maz. mgr Ewa Męcina, Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz. mgr Dorota Bill-Skorupa, starszy kustosz Muzeum w Tomaszowie Maz. mgr Andrzej Kędzierski, nauczyciel historii z I Liceum mgr Wojciech Małagocki oraz grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego. Zebranym przed pomnikiem Naczelnika mgr A. Kędzierski przypomniał najważniejsze fakty dotyczące Insurekcji z 1794 roku oraz historię tomaszowskiego pomnika T. Kościuszki.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy Insurekcji był zorganizowany w Muzeum wykład prof. dr. hab. Marka Dutkiewicza/Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb./p.t.”Powstanie Kościuszkowskie-pierwsze powstanie narodowe”. Interesującego wystąpienia wysłuchało około 50 osób, w tym reprezentujący Urząd Miasta w Tomaszowie Maz. Leszek Dąbrowski-Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Leszek Tomczyk-Naczelnik Wydziału Edukacji; dr Tomasz Matuszak-Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb. ,dr Andrzej Wróbel-Kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz., członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Tomaszowie Maz. oraz grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunem mgr Wojciechem Małagockim.

Podczas wspomnianych obchodów rocznicowych zorganizowanych przez Muzeum miało miejsce jeszcze jedno bardzo przyjemne wydarzenie.

Wykład prof. dr hab. M. Dutkiewicza poprzedziła uroczystość przekazania przez Dyrekcję I Liceum Ogólnokształcącego do zbiorów działu historii Muzeum tomaszowskiego dokumentu związanego z historią działającej w okresie zaborów w naszym mieście tzw. Szkoły Aleksandryjskiej.

Wspomniany dokument przez wiele lat przechowywany był w I Liceum w przekonaniu, że dotyczy on historii właśnie tej szkoły. Dopiero przy bliższym zapoznaniu się z jego treścią okazało się , że dokument związany jest z powstałą przeszło dwadzieścia lat wcześniej tzw. Szkołą Aleksandryjską. Współpracująca bardzo aktywnie z Muzeum dyrektor I Liceum p. Ewa Męcina bez wahania zgodziła się przekazać dokument do zbiorów muzealnych.

Zgromadzonym na uroczystości osobom dokument dokładnie opisał i przybliżył jego treść historyk z I Liceum p. Wojciech Małagocki.

Przekazanym dokumentem jest „List/Dyplom/Pochwalny” dyrektora i grona pedagogicznego Szkoły Aleksandryjskiej przygotowany dla ucznia II klasy tejże szkoły Fiodora Grzegorczyka. Dyplom otrzymał on za bardzo dobre wyniki osiągnięte w nauce podczas roku szkolnego. Dokument wystawiono w Tomaszowie dnia 1 czerwca 1911 roku. Sporządzony jest oczywiście w języku rosyjskim.

Andrzej Kędzierski