Jednym z najpopularniejszych obiektów w zbiorach naszego Muzeum jest niemiecki transporter opancerzony typu Sd.Kfz.251.IV o nadanym przez załogę imieniu własnym „Rosi” (po niemiecku „Różyczka”). Należał do wydzielonego oddziału łączności 19. Dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Zamontowany na nim był zestaw radiostacji do łączności z samolotami Luftwaffe. Transporter zatonął w Pilicy rano 18 stycznia 1945 r. na terenie tomaszowskiej dzielnicy Brzustówka podczas panicznej ucieczki wojsk niemieckich przed nacierającą Armią Czerwoną. Wydobyty z rzeki 26 lipca 1996 r. W wyniku prac remontowych i konserwatorskich w latach 1996-1997 w zakładach Centrum – Głowno został doprowadzony do stanu sprawności technicznej.
Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Piotrkowie Trybunalskim „Rosi” przekazana została do Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Pojazd można było oglądać w budynku postajennym. W ostatnich miesiącach, w sezonie wakacyjnym wypożyczony był do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie prezentowany był na wystawie „Wojenne trofea Pilicy” w towarzystwie innych wozów bojowych z okresu II wojny światowej.
Dla unikatowego obiektu przyszedł czas remontu. We wtorek 5 grudnia 2023 r. „Rosi” ruszyła w drogę do Muzeum Pancernego w Kłaninie (województwo pomorskie), gdzie poddana zostanie remontowi i malowaniu, przywracającemu pojazdowi oryginalny wygląd. Po renowacji eksponowana będzie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (do 30 kwietnia 2025 r.), a następnie – odnowiona i piękniejsza – powróci do naszego Muzeum.
Za dotychczasową pomoc i wsparcie merytoryczne przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy Mateuszowi Delingowi (twórcy Muzeum Pancernego w Kłaninie i kanału internetowego Tank Hunter), Aleksandrowi Ostaszowi (Dyrektorowi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu), Jackowi Pniewskiemu (pasjonatowi i kolekcjonerowi militariów), Dariuszowi Miszczykowi (z grupy rekonstrukcyjnej 82 101 AirBorne Division 1941–1945), Piotrowi Malczewskiemu (zastępcy Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacji Społeczno-Wychowawczej).
dr Daniel Warzocha
kustosz działu historyczno-numizmatycznego